DirectX Nedir ?

0
1439

DirectX Nedir ? DirectX Ne İşe  Yarar ?

DirectX Microsoft şirketinin geliştirmiş olduğu oyunlar ve diğer çok yönlü çoklu ortam yazılımları için geliştirdiği programlama arayüzüdür.DirectX En güncel resmi sürümü şuan 12 dir. Çoklu ortamların daha hızlı işlemesini sağlayan ve API yazılım programlaması olan DirectX günümüzün oyunlarında gerekli olan bir programdır.

DirectX İçerdiği Bileşenler *

Direct3D (veya bir diğer adıyla WGF: Windows Graphics Foundations – Windows Grafik Temelleri) hem iki hem üç boyutlu grafikleri ekrana dökmeye yarar. Piyasadaki çoğu ekran kartının en modern donanım hızlandırma özelliklerini destekler. En büyük rakibi OpenGL’dir
DirectSound hem iki hem üç boyutlu ses için kullanılır. Windows altında çalışabilen her ses kartı en azından yazılım ile DirectSound ve DirectSound 3D desteğine sahiptir. Piyasadaki tüm rakipleri göz ardı edebilecek bir popüleriteye sahiptir.
DirectInput, klavye, fare ve oyun çubuğu gibi bileşenlerin giriş ve çıkışlarını basit bir şekilde yönetebilmek için olan arabirimdir.
DirectPlay ise TCP/IP, modem ve Bluetooth gibi birçok protokol üzerinden bağlantı ve mesajlaşma bileşenlerini içerir. TCP/IP üzerinde NAT veya uPnP geçişlerini desteklemesi ve DirectPlay Voice ile saniyede 1.2 kbit’e kadar inebilen ses sıkıştırma codec’leri ile göz doldurur. Açık kaynak dünyasında en bilinen rakibi HawkNL’dir.

DirectX Çıkan Sürümleri Aşşağıdaki Gibidir ;

DirectX  1.0 Oyun yapımı için geliştirilmiş bir API dir Windows 95 için geliştirilmiştir. Ve bu sürüm ilgi toplayamamıştır.

DirectX 2.0 DirectX 1 . 0 sürümüne destek özellikler sunularak piyasaya çıkarılmış ve 1996 yılında kullanıcıya sunulmuştur.

DirectX 3.0 Bu sürümde çoklu oyun oynamaya olanak sağlanmış ve 3d ses özelliği eklenmiştir. 1996 yılında kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 7.0 Bu sürümün farkı diğerlerinden en iyileme olarak çıkarılmış ve bu sürümde 1996 yılında piyasaya sürülmüştür.

DirectX 8.0 Bağlantı noktaları pixel shader ile görüntü işleme teknolojisi ile geliştirilmiştir. 2000 yılında kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 10 Bu sürümde bazı ekran kartları ile uyumsuzluklar giderilmiş, performans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir ve hem Nvidia hem ATI kartları tarafından desteklenmektedir

DirectX 10.1  Bu sürümde diğer ekran kartlarıyla uyumsuzluklar giderilmiş ve perfonmans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir hem NVİDİA hemde ATI ekran kartları destelemektedir.

DirectX 11 Windows 7 ile gelen ve Windows Vistaya kurulabilen DirectX sürümüdür. Çok üstün ve gerçeğe yakın bir grafik kalitesi sağlayan directX 11  Tesselation gibi poligon çoğaltma ve işleme tekniğini destekler. Sadece destekleyen AMD RADEON HD 5xxx, ve NVIDIA GT4xx serisi kartlar ile kullanılabilir.r 2009 sonu satışa sunuldu.

Vee DirectX 12  Windows 10 ile gelen bu sürüm asıl amaç olarak  ek sürücü  yükünü azaltmayı planlamıştır.  Max McMullen’r düşüncesine göre bu sürümde konsol düzeyinde verim sağlamaktır.

DirectX ve OpenGL Ekran Kartı Uyumluluğunun Karşılaştırması

Tablo

DirectX Versiyonu Shader Model OpenGL karşılığı
DirectX 11 Pixel Shader 5.1 OpenGL 4.0
DirectX 10.1 Pixel Shader 4.1 OpenGL 3.x
DirectX 10 Pixel Shader 4.0 OpenGL 3.0
DirectX 9c Pixel Shader 3.0 OpenGL 2.1
DirectX 9 Pixel Shader 2.0 OpenGL 2.0
DirectX 8.1 Pixel Shader 1.3 & 1.4 OpenGL 1.8
DirectX 8 Pixel Shader 1.1 OpenGL 1.4
DirectX 7 Hücre metni OpenGL 1.2

 

DirectX İndir

https://www.microsoft.com/en-us/download/search.aspx?q=directx

Directx microsoft yazılım şirketinin web sitesinden indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here