Windows Nedir ?

Windows Nedir

0
787

Windows Nedir ?

 Windows dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir. Bilindik olarak windows xp , windows 7 ve şuan günümüzde devreye giren güncelleştirmelerle kullanıcılara sunulan 8.1 gibi sürümleri mevcuttur.Windows işletimden yanı sıra birçok özellik barındırır  Türkçe kelime olarak pencereler olarak söylenir. grafik ,yazılım program , görsel iletilerle yaklaşarak yayımlama sistemidir. Gelişitiricisi Microsoft olan windows  günümüzde cep telefon işletim sistemi ve birçok kullanıcı arayüz programları yapmaktadır.

Windows Xp Zamanları

Gelişen internet dünyasında durmayan yenilenen yazılımlar ile karşımıza çıkan microsoft ailesinin parlayan yıldızı olan windows xp ve halen daha kullanılan bilgisayarlar bilirimki ben ayrılamadım aga diyen.  Windows xp 25 ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüş ve parlamış olan sunucu ve  kişisel bilgisayar yazılımı olarak tasarlanmıştır. Türkçede deneyim adını alan windows xp  eXPerience olarakta geçmektedir. Genişletilmiş ve yardımı 2014 senesinin 8 nisanda sona erdirmiştir.Kaynak türü olarak kapalı kaynak kullanılan windows xp aynı zamanda Windows XP Professional ve diğer sürüm olan  Home Edition çıkmıştır.

 

Windows 7 Geçiş Dönemi

Windows 7 geçiş döneminde kullanıcılar bu işletim sistemine hayran kaldılar. Bütün dünyanın gözdesi haline gelen windows 7 dahada parlayarak işletim sistemi olarak iyi bir çağ açmış bulundu. Microsoft adım atarak  masaüstü,dizüstü,netbooklar tablet,pc ve media  center  bilgisayarlarda kullanılmak üzere çıkarılan bir işletim sistemidir. Kullanıcı arayüzü olarak windows aero dur. Temel destek 2015 13  ocak ayında sona ermiştir fakat Genişletilmiş desteğin sona erme tarihi  14 ocak 2020 olarak belirlenmiştir.Windows 7 kaynağı kapalıdır. Windows 7 diğer sürümleri olarak ise. Windows 7 Starter  , Windows Home Basic  , Windows  7 Home Premium , Windows 7 Professional ‘ dır. Windows xp  den farkı ise daha kolay daha basit dolaşım sağlamak ve herşeye daha kolay ulaşım konusunda hızlı olmaktır ve bunu gerçekten başarmıştır. Aynı zamanda tüm çıkan sürümlerin özellikleri şöyledir;

 

Windows 7 Starter

Windows 7 Starter basit kullanışlı ve oldukça az olan özellikli sürümdür. Aynı zamanda en ucuz sürüm olarak piyasaya çıkmıştır. Windows aero ve windows media center  özeliklerini içermemektedir.

Windows 7 Home Basic

Yaptığınız işleri kolaylaştırır ve hızlandırır. Windows aero özelliği mevcuttur ve ulaşmaya çalıştığımız belgeleri bize daha kolay sunar.

Windows 7 Home Premium

Windows 7 home premiumda televizyon izleyebilir bir ev ağı oluşturabilir ve sevdiğiniz fotoğrafları videoları müzikleri paylaşabilirsiniz.Daha çok eğlence ve oyun için mevcuttur.

Windows 7 Professional

İşyerinde çalışırken  ve ev ortamında iken sizlere yardımcı olmaktadır.Windows xp modunda çalıştırıabilir  etki alanı bağlantısı ile şirket ağlarına bağlanabilirsiniz.

Windows 7 Ultimate

Tüm özellikleri isteyenler için tasarlanan ultimate en çok kullanılan windows 7 sürümüdür ve  en iyisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here